Decydując się na wycięcie drzewa bez pozwolenia warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami wprowadzonymi w 2017r. Według obowiązującej nowelizacji ustawy, na ruchomości stanowiącej własność osób fizycznych można bez pozwolenia wycinać drzewa owocowe oraz inne drzewa i krzewy, które nie przekraczają określonego obwodu pnia oraz nie mogą one być usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Drzewa i krzewy, które można wyciąć bez pozwolenia to:
- Drzewa i krzewy owocowe (wyjątkiem są te, które znajdują się na terenie zabytkowym);
- Krzewy, które rosną w skupisku o powierzchni nie przekraczającej 25m2;
- Drzewa i krzewy, które są usuwane w celu przywrócenia gruntów do użytkowania rolniczego;
- Drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 5cm od ziemi, nie przekracza ustawowo określonych wartości:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platonu klonolistnego;
- 50 cm- w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Przed wycięciem jakiegokolwiek drzewa należy upewnić się, że nie bytują na nim zwierzęta lub rośliny objęte ochroną gatunkową.
Jeśli interesuje Cię profesjonalna wycinka drzew w Łodzi to skontaktuj się z naszą firmą – ustalimy wszelkie szczegóły dotyczące zlecenia, dokonamy wyceny oraz umówimy się na konkretny termin realizacji usługi.
CZY MOŻNA WYCIĄĆ SUCHE DRZEWO BEZ ZEZWOLENIA
Ustawa z 2009 r.nr.151 poz.1220, nie przewiduje wyjątków dotyczących usuwania uschniętych drzew, nawet tych, które stwarzają niebezpieczeństwo, jeśli przekraczają obwód pnia 80cm, 65cm, 50 cm (w zależności od rodzaju drzewa). Powyższa ustawa, dotyczy również wszystkich drzew lub krzewów, które zostały złamane lub zniszczone przez niekorzystne warunki atmosferyczne typu burza czy huragany.
W powyższych przypadkach należy zgłosić zaistniałą sytuację wraz z dokumentacją fotograficzną i wystąpić o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu. W takich sytuacjach, odpowiedzi można się spodziewać dość szybko.
DO KIEDY MOŻNA WYCINAĆ DRZEWA
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra środowiska, od 1 marca rozpoczyna się bezwzględny zakaz wycinania drzew, gdyż jest to początek sezonu lęgowego ptaków. Zakaz ten obowiązuje do 15 października.
W sytuacji gdy drzewo jest chore lub martwe, wówczas należy złożyć specjalne pozwolenie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o konieczności przeprowadzenia wycinki z powodu bezpieczeństwa.
ILE KOSZTUJE WYCIĘCIE DRZEWA
Na ma jednej standardowej ceny za wycinkę drzewa, gdyż każde drzewo jest inne i rośnie w różnym otoczeniu. Dlatego przy ustalaniu ceny bierzemy pod uwagę:
- Lokalizację – za względów bezpieczeństwa, sprawdzamy czy w pobliżu są jakieś domy itp.
- Wysokość drzewa oraz średnica jego pnia;
- Czy w pobliżu wycinanego drzewa znajdują się przewody telefoniczne czy energetyczne.
Przybliżona cena wycinki drzewa metodą tradycyjną, czyli z ziemi to koszt od 80 do około 500zł. Jednak należy pamiętać, że z tej metody można skorzystać tylko jeśli w okolicy drzewa jest miejsce na jego położenie w całości.
W przypadku wycinki przy użyciu metod alpinistycznych, ceny zaczynają się od 300zł. Wycenę przeprowadzamy zawsze indywidualnie.