Trawnik jest dumą każdego gospodarza domu dlatego tak istotną rzeczą jest jego pielęgnacja i regularne koszenie. Koszenie trawy to nie tylko zabieg porządkowy, bowiem jest to również sposób na zachowanie dobrego stanu trawy oraz pobudzenie jej do lepszego i zdrowego wzrostu.

Dlatego jeśli marzy ci się piękny , zadbany i zdrowy trawnik, to już od wczesnej wiosny aż do końca października musisz systematycznie do kosić. Gdy trawa osiągnie 10 cm, należy ją skosić do 3-4 cm., czyli do 1/3 jej wysokości. Dzięki temu trawa nie straci zbyt dużo masy zielonej, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Wyjątkiem od reguły jest młoda, świeżo ukorzeniona trawa. Należy wtedy ją skrócić o 3-4 cm, zaś dopiero po kilku dniach lub po tygodniu, można skrócić ją ponownie do pożądanej wysokości.

Zakładając trawnik, nikt nie myśli ile czasu i sił potrzeba, by Twój ogród był piękny, wypielęgnowany i oczyszczony z chwastów lub innych nieczystości.

Wiadomo, iż im większa powierzchnia, tym więcej czasu musisz poświęcić na swój ogród. Dlatego nasza firma wychodzi Państwu naprzeciw oferując fachową pomoc w dbaniu o estetyczny wygląd Państwa trawnika oferując usługę, jaką jest koszenie trawy w Łodzi oraz najbliższym otoczeniu.

Przed rozpoczęciem koszenia, należy upewnić się, że trawa jest zupełnie sucha. Ponieważ jeśli trawa będzie mokra, dojdzie do jej uszkodzenia, co spowoduje że będzie bardziej podatna na choroby.

Najlepszą porą na koszenie trawy jest rano lub wieczór, gdyż trawa wtedy jest jędrna, a więc noże kosiarki tną ją skuteczniej. Natomiast koszenie trawy w czasie gdy operuje mocne słońce lub w upalne dni, sprawia iż liście są mniej sprężyste co powoduje, że trawę trudno jest przyciąć, a miejsca cięcia stają się popalone i zniszczone.

Regularne koszenie trawy wpływa korzystnie na jej kondycję i wygląd, zaś dla chwastów niekorzystnie, ponieważ chwasty są wrażliwe na niskie korzenie. Oznacza to, że częste koszenie traw hamuje rozwój chwastów.

Dlatego też jeśli nie masz czasu na pielęgnację ogrodu i interesuje Cię koszenie trawy w Łodzi i okolicach to zapoznaj się z atrakcyjną ofertą naszej firmy.

KIEDY PIERWSZE I OSTATNIE KOSZENIE TRAWY

Pierwsze koszenie trawnika w danym roku przeprowadzamy zwykle na przełomie marca i kwietnia, jednak dokładny termin jest uzależniony od pogody, która nam towarzyszy.

W przypadku młodego trawnika, pierwsze koszenie podejmujemy dopiero gdy trawa osiąga 8-10cm.

Szczególne znaczenie ma ścinanie trawy przed zimą, gdyż zbyt niskie skoszenie może spowodować przymarzanie korzeni. Natomiast zostawienie zbyt długiej trawy spowoduje jej gnicie, co przyczynia się do powstania patogenów grzybowych.

Teoretycznie ostatnie koszenie trawnika należy wykonać w połowie października. Jednak zdarza się, iż ciepła pogoda utrzymuje się dłużej i koszenie należ wykonać jeszcze w listopadzie.

JAK CZĘSTO KOSIĆ TRAWĘ

O tym z jaką częstotliwością należy wykonywać koszenie trawy decyduje:

  • Pora roku – wiosną i późnym latem, gdy jest ciepło i wilgotno, trawa rośnie najszybciej, zaś w czasie lata rośnie zdecydowanie wolniej z powodu wysokich temperatur
  • Nawożenie – intensywne nawożenie powoduje bujny wzrost trawy o ciemnozielonym zabarwieniu
  • Podlewanie – zarówno trawnik, drzewa i krzewy wymagają regularnego nawadniania. Gdy ogródek nie jest podlewany, trawa rośnie wolniej.
  • Gatunek traw – nasiona na trawnik to przeważnie mieszanka, która składa się z różnych gatunków i odmian. W związku z tym, trawy różnią się od siebie wyglądem, typem i tempem wzrostu.

Posiadając własny ogród, należy pamiętać, iż jednorazowo można skosić około połowy wysokości trawy. Dlatego też, koszenie traw powinno odbywać się 1 raz w tygodniu (wyjątkiem jest lato, gdy jest sucho i trawa jest mniej nawodniona).

CZYM NAJLEPIEJ JEST KOSIĆ TRAWĘ

Na dzisiejszym rynku istnieje mnóstwo firm, które prześcigają się z ofertami kosiarek i podkaszarek.

Do wyboru mamy obecnie:

  • Kosiarki ręczne, które sprawdzają się do niewielkich powierzchni
  • Kosiarki elektryczne, obecnie najczęściej kupowane, gdyż dobrze się sprawdzają, zaś ceny ich są bardzo zróżnicowane. Ceny ich zaczynają się już od kilkuset złotych.
  • Kosiarki spalinowe, są one zdecydowanie droższe i solidniejsze. Ponadto świetnie sprawdzają się przy dużej powierzchni terenu.
  • Ręczna podkaszarka, służy do podkaszania np. brzegów trawnika np. przy ogrodzeniu, gdzie kosiarka sobie nie poradzi z dojazdem do miejsca.

W naszej firmie posiadamy profesjonalną kosiarkę spalinową, z idealnie naostrzonym nożem, by trawa nie była szarpana, tylko idealnie ścinana. Podejmując współpracę z nami, masz pewność, że Twój trawnik będzie regularnie koszony, zaś w razie potrzeby będą na nim wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, by Twój ogród zawsze cieszył oko Twoje i Twoich najbliższych.

Naszą ofertę kierujemy zarówno do podmiotów gospodarczych jak i osób prywatnych. Zapoznaj się z całą naszą ofertą na usługi ogrodnicze na naszej stronie.