Prowadzenie ogrodu wymaga systematyczności i wykonywanie określonych prac w zgodzie z przyrodą i porami roku. Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie dla siebie lub dla mieszkańców terenów którymi administrujesz możemy Ci w tym pomóc.

Zima w ogrodzie

W grudniu okrywamy rośliny matami, gałęziami czy włókniną. Zabezpieczamy system nawadniający.

W styczniu przycinamy pierwsze krzewy i drzewa. Zaliczamy do nich czarny bez, leszczynę czy śliwę tarnina. Wykonujemy cięcie jaśminowca, forsycji i krzewuszki. Dbamy by śnieg nie zalegał na drzewach i krzewach i nie deformował ich a także by nie gromadził się na budowlach ogrodowych grożąc ich załamaniem.

W lutym dokładnie już widać które gałęzie na drzewach odbiją a które należy przyciąć. Dotyczy to również drzew owocowych. Od końca lutego do połowy marca formujemy żywopłoty i krzewy zrzucające liście.

Wiosna w ogrodzie

W marcu wysiewamy nasiona do inspektów tak by małym kosztem wyhodować kwiaty do donic i ogrodów na posesjach. Jest to czas na przesadzanie krzewów zrzucających liście takich jak ligustr, tawuła czy kalina. Marzec to też czas szykowania ogrodu do sadzenia bylin i krzewów. W kwietniu ziemia w ogrodzie powinna już być przygotowana pod nowe nasadzenia. Można już przesadzać zimozielone rośliny i sadzić nowe krzewy.

W kwietniu przycinamy róże, hortensje i ketmie. Przeprowadzamy wertykulację trawnika. Po raz pierwszy po zimie go ścinamy. Usuwamy okrycia z krzewów i bylin. Przycinamy je i szykujemy na wiosenny rozkwit. Zaczynamy wysiewać do gruntu jednoroczne obsiewki.

W maju rozpoczynamy walkę z uporczywymi chwastami. Często kosimy trawnik by się rozkrzewił i zaczynamy go podlewać. W drugiej połowie miesiąca sadzimy już kwiaty wrażliwe na zimno. Obsadzamy skrzynki i wynosimy rośliny w donicach. Maj to też czas na sadzenie roślin iglastych i różaneczników.

Lato w ogrodzie

W czerwcu formujemy żywopłoty. Tniemy róże przed drugim kwitnieniem. Zwalczamy mszycę i grzyby jeśli pojawiły się na naszych roślinach. Usuwamy przekwitnięte kwiaty tym samym pobudzając rośliny po ponownego kwitnięcia. Wysiewamy z nasion rośliny dwuletnie min. malwę czy dzwonek ogrodowy.

W lipcu głównie dbamy o dobre podlewanie ogrodu. Wykonujemy opryski na mszyce i grzyby. W sierpniu nawozimy trawnik. Rozsadzamy byliny i robimy nasadzenia z iglaków. Powinny się one ukorzenić do zimy. Sadzimy rośliny cebulowe na następny rok. Przycinamy żywopłoty z żywotników.

Jesień w ogrodzie

We wrześniu z przekwitniętych roślin tworzymy kompost. Wykopujemy cebulki roślin niezimujących np. frezji czy mieczyków. Ciepłolubne rośliny w donicach zanosimy już do wnętrza. Zaczynamy grabić liście. Teraz możemy przesadzać róże, krzewy i drzewa owocowe. Zbieramy nasiona do wysuszenia i wyjmujemy z ziemi bulwy roślin niezimujących.

W listopadzie zbieramy resztę liści. Możemy je składować na kompoście lub zrobić z nich warstwy ochronne dla bylin i innych roślin.

Tak oto minął rok pracy w ogrodzie. Jeśli chcesz cieszyć nim oczy a nie umiesz tego sam zrobić powierz go nam a nie zawiedziesz się ! Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko umieją a jeszcze lubią dbać o ogrody. Pod swoją opiekę przyjmujemy zarówno ogrody miejski jak i prywatne.