Kwiaty wieloletnie ozdabiają ogród przez wiele lat. Doskonale radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nie mają problemu z przetrwaniem zimy. Aby zachowały swoją urodę na przestrzeni lat nie trzeba poświęcać im szczególnej uwagi. Są one niezwykle odporne na wszelkie czynnik środowiskowe. Dzięki temu stają się ulubionymi ozdobami ogrodników o napiętym grafiku.

Kilka informacji o kwiatach wieloletnich

Nie są szczególnie wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Żyją dłużej niż 2 lata. Nie mają również szczególnie wysokich wymagań jeśli chodzi o glebę. Bardzo dobrze znoszą niskie temperatury i wszelkie choroby. Ich wysoka odporność na wszelkie niesprzyjające warunki pozwala na zaoszczędzenie czasu ogrodnika. 

Większość gatunków rozpoczyna sezon kwitnienia wczesną wiosną. Oznacza to, że niemal przez cały rok można cieszyć się ich pięknem. W połączeniu ich niskimi wymaganiami otrzymuje się cieszący oko ogród, bez potrzeby poświęcania dużej ilości czasu na jego pielęgnację. Aby kwiaty mogły zachwycać w pełni swoją urodą należy zadbać o trawnik. Profesjonalna usługa koszenia trawy umożliwi zaoszczędzenie jeszcze większej ilości czasu. A ogródek stanie się wielkim atutem domu albo działki.

Obecnie na rynku z łatwością można dostać praktycznie każdy gatunek wieloletnich kwiatów ogrodowych. Ze względu na wysoką tolerancję środowiskową kwiatów ich dobór zależy praktycznie od preferencji estetycznych. Ogrodnik nie musi się martwić o ich wymagania względem gleby albo innych warunków.

Jak sadzić kwiaty, aby ogród dobrze się prezentował?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad doborem barw. Wybór jest tak ogromny, że kompozycja może być dowolna. Świetnie będą prezentować się kontrasty złożone z dwóch lub trzech kolorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby barwy do siebie pasowały. Szeroką popularność zyskały zestawienia, w których dominuje biel, co jakiś czas urozmaicona w jakiś stonowany kolor. Ciekawą koncepcją na ogród są również wielokolorowe kompozycje, o rzucających się w oczy pastelowych odcieniach.

Jeśli w planach jest sadzenie kwiatów wyższych i niższych należy zrobić to w odpowiedniej hierarchii. Mniejsze rośliny powinny być umieszczone bardziej z przodu. Te wyższe natomiast za nimi. Dzięki takiemu rozkładowi uniknie się zasłonięcia części kwiatów i tym samym zachowa ustaloną harmonię.

Jak zapewnić byliną długowieczność? Kilka praktycznych porad:

  • Wprawdzie nie wymagają one szczególnej opieki, jednak warto co jakiś czas się nimi zająć. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, które części ogrodu są lepiej oświetlone, a które gorzej. W zależności od tego należy rozplanować sadzenie bylin. Istnieją gatunki cieniolubne i światłolubne.
  • Najlepszą porą na sadzenie kwiatów wieloletnich jest wiosna lub jesień. Istnieje wtedy bardzo małe ryzyko, iż roślina nie przetrwa. Miejsce do sadzenia musi być oczyszczone z zabrudzeń i chwastów. Następnie dodaje się nawóz, zagrabia rabatkę i pozostawia na ok. 3 tygodnie.
  • Warto nawozić rabatkę w ciągu całego roku. Służy do tego kompost lub sztuczny nawóz. W przypadku tego drugiego trzeba być ostrożnym, ponieważ jego nadmierne użycie grozi przenawożeniem. Kompost może być wykorzystywany przez cały rok, natomiast nawozy mineralne od wiosny do późnego lata.