Każdy właściciel domu marzy o pięknym i zadbanym trawniku. Niestety po zimie trawnik wymaga wiele pracy i pielęgnacji aby trawa znów była zdrowa i zielona.

Zadbany trawnik to nie tylko regularne koszenie i podlewanie. To również regeneracja poprzez nawożenie i odpowiednią pielęgnację. Wśród zabiegów, o których warto pamiętać mając ogród to wertykulacja i aeracja trawnika. Te dwa zbiegi poprawiają wygląd trawnika poprzez rozluźnienie podłoża oraz pobudzają trawy do lepszego krzewienia się.

Do zabiegu wertykulacji służy nam narzędzie zwane weryfikatorem, które wyposażone jest w pionowe noże, mające za zadanie przecięcie warstwy obumarłej części trawy oraz podniesienie ją na powierzchnię trawnika. W obumarłej części trawy, mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie jej spowoduje łatwiejsze przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. W związku z czym podlewanie i nawożenie trawnika będzie skuteczniejsze. Ponadto wertykulacja pomaga zwalczyć wszelkiego rodzaju chwasty oraz mech na trawniku.

Jeśli efekty wertyulacji mają być trwałe, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Zabieg należy wykonać wczesną wiosną, po drugim koszeniu oraz na przełomie lata i jesieni, by po zabiegu wertykulacji trawnik miał czas do negocjacji
 • Przed zabiegiem, trawę należy krótko skrócić na długość około 2cm, tak by noże skutecznie przedostały się w głąb gleby
 • Aby osiągnąć jak najlepsze efekt, zabieg należy dwukrotnie wykonać
 • Po wertykulacji należy dokładnie wygrabić mech, chwasty itp.
 • Zabieg wertykulacji wykonuje się w dni chłodniejsze, ponieważ trawa musi mieć dobre warunki do odrostu
 • Na końcu , cały trawnik należy podlać wodą i zasilić odpowiednim nawozem

Aeracja to kolejny zabieg obok wertykulacji, który ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Zabieg ten stosujemy również, gdy zauważymy żółknięcie trawy lub gdy występuje mech na trawniku. Do tego zabiegu stosuje się urządzenie zwane aeratorem ,które można podzielić na urządzenia ręczne stosowane przy niewielkim trawniku lub urządzenia spalinowe lub elektryczne przy dużych powierzchniach.

A więc zarówno aeracja jak i wertykulacja mają takie samo działanie czyli zwiększenie elastyczności trawnika i pobudzenie go do wzrostu.

Przygotowanie trawnika do aeracji jest identyczne jak i przy wertykulacji.

Narzędzia używane do aeracji to:

 • Przy małych powierzchniach: widły, specjalne buty z kolcami
 • Przy dużej powierzchni stosuje się specjalistyczne narzędzia ogrodowe

Zabieg aeracji można wykonać :

 • Płytko – wykonuje się go na wszelkiego rodzaju trawnikach, najczęściej na trawnikach ozdobnych, w celu rozpulchnienia tylko wierzchnią warstwę gleby oraz jeśli widzimy że gleb źle wchłania wodę
 • Głęboko – stosowana jest przy trawnikach intensywnie użytkowych. W tym przypadku wykonuje się otwory na głębokość 8cm.

Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać idealny trawnik, a nie posiadasz do tego odpowiedniego sprzętu, zapoznaj się z ofertą naszej firmy, świadczącej usługi ogrodnicze w Łodzi na najwyższym poziomie.

KIEDY NALEŻY WYKONAĆ WERTYKULACJĘ TRAWNIKA

Zabieg wertykulacji przeprowadza się wczesną wiosną, jednak należy pamiętać iż w przypadku młodej trawy, zabieg można wykonać po drugim koszeniu trawnika na przełomie marca i kwietnia. Przed wertykulacją należy skosić trawę na długość ok. 2cm , żeby noże wertykulatora dotarły do warstwy filcu pod trawą.

Zabieg ten warto również powtórzyć późnym latem lub wczesną jesienią, pamiętając jednak żeby dać czas trawnikowi na regenerację przed nadejściem mrozów. Wertykulację można wykonać tylko na glebę wilgotną.

KIEDY NALEŻY WYKONAĆ AERACJĘ TRAWNIKA

Aerację możemy wykonać wczesną wiosną między marcem a majem oraz jesienią między sierpniem a listopadem. Tutaj również należy pamiętać aby gleba była wilgotna ale nie mokra. Po zabiegu aeracji wiosną, poprawia się dostęp wody do korzeni traw, co ma wpływ na gospodarowanie wodą, zaś wykonując zabieg jesienią, wspiera wzrost traw w kolejnym sezonie.

JAKIE EFEKTY DAJE WERTYKULACJA I AERACJA

Zarówno wertykulacja jak i aeracja wpływają na:

 • Poprawę strukturę gleby
 • Regenerację trawnika
 • Poprawę wnikania wody
 • Pobudzenie trawy do wzrostu
 • Zwiększenie się masy korzeniowej murawy
 • Napowietrzenie gleby

Każdy wykonany zabieg wertykulacji czy aeracji ma pozytywny wpływ na trawnik. Jednak ten sam zabieg wykonany przy użyciu profesjonalnych narzędzi. które posiada firma miastoiogrody.pl, masz pewność dokładnie wykonanej pracy, a efekt naszej pracy będziesz podziwiać w ogrodzie.